Legia Warszawa to najbardziej rozpoznawalna polska drużyna piłkarska na świecie. Stołeczny klub jest rekordzistą w wielu kategoriach, nie tylko tych związanych ze zdobytymi Mistrzostwami Polski. Wyróżniliśmy dla Was garść ciekawostek statystycznych, które z pewnością robią wrażenie w polskiej skali. Prezentują się one następująco.
1. 200 tysięcy minut na boiskach Ekstraklasy
Legia Warszawa to absolutny rekordzista, biorąc pod uwagę liczbę meczów rozegranych na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Stołeczni piłkarze mają na koncie 2317 meczów, rozegranych w 84 sezonach (stan na czerwiec 2021 r.). Swój rekord budowali od 1927 do 1936 roku oraz, nieprzerwanie, od 1948 roku. Daje to zawrotne 200 tysięcy minut w rozgrywkach Ekstraklasy. Żaden inny klub nie może pochwalić się podobnym dorobkiem. Za Legią plasuje się Wisła Kraków (81 sezonów i 2182 mecze) oraz Ruch Chorzów (77 sezonów i 2070 meczów).
2. Największa gablota w Polsce
Legia Warszawa jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w historii polskich rozgrywek. Do 15 tytułów ligowych Wojskowi doliczają także 19 zdobytych Pucharów Polski. Sześciokrotnie Legioniści przegrywali w finale pucharowych rozgrywek, zaś czterokrotnie dokładali do swojej zdobyczy Superpuchar Polski. Co więcej, Stołeczni mają także największą spośród wszystkich drużyn w Polsce liczbę zdobytych srebrnych (13) i brązowych (12) medali Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Gablota Wojskowych jest tym samym najbardziej obszernym miejscem przechowywania pucharów i medali. To też z pewnością skłoniło nowego sponsora jakim jest broker Plu500 (największy konkurent brokera – XTB, posiada opinie względnie dobre na polskim i globalnym rynku oraz niesamowitą popularność) do podpisania rekordowego kontraktu sponsorskiego w ubiegłym sezonie.
3. 12 bramek w czasie jednego meczu. Nietypowe spotkanie w Dortmundzie
Podczas trwania rozgrywek grupowych Ligi Mistrzów w sezonie 2016/2017 doszło do meczu pomiędzy Borussią Dortmund i Legią Warszawa. Zdecydowanym faworytem bukmacherów była drużyna Borussii. Drużyna Legii zaskoczyła szybkim trafieniem Aleksandara Prijovicia w 10. minucie meczu. W kolejnych minutach trafiała przede wszystkim Borussia, Legioniści zaś odpowiedzieli jednym trafieniem. Do przerwy było 5:1 dla gospodarzy. Po przerwie Legia Warszawa strzeliła i straciła równo po… trzy bramki. Mimo, że warszawska drużyna przegrała ten mecz stosunkiem 8:4, to mało kto się spodziewał, że zdobędą aż 4 trafienia na trudnym terenie. Można było wygrać odpowiednio wysoką kwotę, stawiając na tak pokaźną liczbę goli dla Legii.
4. Trzy sezony z średnio 20-tysięczną publicznością
W rozgrywkach Ekstraklasy 2015/2016 domowe mecze Legii Warszawa obejrzało ponad 400 tys. widzów. Na każdym meczu zasiadało na Łazienkowskiej średnio 21 tys. kibiców. Sezon ten był rekordowy pod względem frekwencji na meczach najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w Polsce. Równie pokaźna publiczność gromadziła się na warszawskim stadionie w sezonie 2011/2012 (średnio 20930 widzów) i w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy 2016/2017 (średnio 20483 oglądających). Najgorszym sezonem w XXI wieku pod względem frekwencji na stadionach były rozgrywki 2020/2021, storpedowane przez pandemię koronawirusa.
Podsumowanie
Głód piłki nożnej, jaki jest spowodowany powszechnym lockdownem, może przyczynić się do kolejnych rekordów frekwencyjnych na polskich stadionach. Czy Legia w zbliżającym się sezonie przekroczy barierę 20 tys. widzów na mecz? Przekonamy się o tym niebawem.